ЧЕРВЕН КАНТАРИОН
Ползи от червения кантарион:
При храносмилане
Една от основните ползи за здравето на растението се крие в способността му да поддържа храносмилането.
Богато е на горчиви компоненти като иридоиди и флавоноиди. Стимулира секрецията на храносмилателни ензими и стомашни сокове, като подобрява храносмилането и облекчава лошите симптоми, подуването на корема и дискомфорта след хранене.
Освен това растението червен кантарион е известно със своята роля в стимулирането на апетита. В миналото горчивият му вкус се е използвал за повишаване на апетита, което го прави особено полезен за хора, които се борят с хранителни разстройства като анорексия.
Противовъзпалителни свойства
Освен това трескавичето проявява противовъзпалителни свойства, които могат да бъдат полезни за хора, страдащи от ревматизъм, подагрa, възпалителни състояния като артрит и възпалително заболяване на червата.
Способността му да намалява възпалението помага за облекчаване на симптомите и подобряване на цялостното качество на живот.
Антиоксиданти
Червеният кантарион има и антиоксидантна активност, благодарение на съдържанието на флавоноиди и фенолни съединения като ферулови и синапови киселини.
За черния дроб
В допълнение към своите ползи за храносмилането, червения кантарион предлага подкрепа за здравето на черния дроб и детоксикацията.
Съединенията, открити в растението, помага за подобряване на функцията на черния дроб, като участват в елиминирането на токсините от тялото и поддържат цялостното благосъстояние на органа.
Тези антиоксиданти помагат за неутрализиране на вредните свободни радикали в тялото, предпазвайки клетките от окислително увреждане и намалявайки риска от хронични заболявания като сърдечно-съдови и рак.
Седативни свойства
Трескавичето може да има леки седативни свойства, които да насърчават релаксацията и да помогнат за облекчаване на стреса и безпокойството.
Предизвиквайки усещане за спокойствие, растението има потенциал да поддържа психичното благополучие и емоционален баланс.
Смята се, че червеният кантарион потенциално може да помогне още при:
- анемия
- захарен диабет
- зарастване на рани
- махмурлук
- липсваща менструация
Освен това за растението се смята, че стимулира симпатиковата система, кръвообращението и има тонизиращо действие върху кръвоносните съдове.
Приложение на червения кантарион
Червеният кантарион може да се използва както вътрешно, така и локално. От него могат да се направят различни мазила, тинктури, запарки и чайове.
Смята се, че компресите с растението могат да помогнат за заздравяването на рани или лекуването на синини.
Често за състояния, като анемия или запек например, червен кантарион се смесва с различни видове вина за облекчаване на симптомите.
Народните лечители препоръчвали трескавичето при проблеми с кожата. За това били необходими сухи и стрити части на растението да се смесят с малко зехтин и да престои за около 20 дни. Вече готовият продукт се нанасял на засегнатото място.